Archive for the ‘nowosci’ Category

Giełda

Kiedy w 1611 roku w Amsterdamie spotkali się kupcy, którzy chcieli prowadzić handel udziałami w Holenderskiej Kompanii Wschodnio-Indyjskiej, nikt nie przypuszczał, że to są początki współczesnej giełdy, bez której obecnie żadna duża firma nie może efektywnie funkcjonować. Za pierwszą nowocześnie działającą giełdę uważa się giełdę londyńską. W roku 1775 maklerzy handlujący udziałami różnych firm przenieśli się z pomieszczeń kawiarni do specjalnie przygotowanych na tę okazję pomieszczeń przy Sweeting’s Alley. Obecnie najbardziej znaną i wpływową jest giełda w Nowym Jorku, ale pierwsza giełda zaczęła funkcjonować w Stanach Zjednoczonych w roku 1790, w Filadelfii. Warto wiedzieć, jak funkcjonuje giełda, bo może mieć to poważne przełożenie na nasze finanse. Jak można „grać” na giełdzie? Najpierw klient (firma lub osoba prywatna) składają zamówienie u maklera. Zamówienie może dotyczyć kupna lub sprzedaży udziałów. Makler łączy się przez terminal ze spółką, którą jest zainteresowany inwestor. Oferty spółki są wyświetlane na specjalnym monitorze. Makler dokonuje kupna albo sprzedaży, zaś po zawarciu transakcji zostaje ona wpisana do terminalu. Na giełdzie nie operuje się pieniędzmi w sensie fizycznym. Wszystko rozgrywane jest w świecie wirtualnym, co nie znaczy, że zyski i straty są również wirtualne.

Kredyty

Nawet osoby dobrze zarabiające i dbające o swoje finanse biorą od czasu do czasu kredyty. Po prostu nie ma innego wyjścia, a świat jest tak urządzony, że jesteśmy kuszeni przez różnego typu oferty, na które czasami nie mamy funduszów, bierzemy więc wtedy kredyt. Są różnego rodzaju kredyty, każdy przeznaczony na innego typu potrzeby. Dość korzystnym jest tzw. linia kredytowa. Na naszym rachunku mamy otwartą linię kredytową na określoną sumę. Nie musimy z niej korzystać cały czas, ale, kiedy zdarzy się nam niespodziewana sytuacja, możemy wybrać określoną sumę. Jeśli ja spłacimy przed umowną datą, nie będziemy ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Kiedy nie zdążymy z regulacją płatności, będziemy płacili określone odsetki. Krótko mówiąc możemy korzystać z linii kredytowej, bez ściśle określonego czasu spłaty. Najmniej korzystne są kredyty konsumpcyjne (gotówkowe), które bierzemy na dowolne cele. Raty takich kredytów są dość wysokie i niekorzystne dla klientów. Czasami, kiedy wzięliśmy zbyt wiele kredytów, nie potrafimy sobie poradzić z ich spłatą. Wtedy warto wziąć jeden kredyt konsolidacyjny, który jest z reguły niższy od wcześniejszych zobowiązań.

Globalizacja

Świat staje się pomału globalną wioską. Dotyczy to nie tylko podróżowania, wymieniania informacji, ale ma niebagatelny wpływ na gospodarkę i finanse. Handel przeniósł się z poszczególnych krajów i regionów na cały świat. Problemem nie jest już transport czy przekazywanie pieniędzy. W niezwykle krótkim czasie ogromne sumy pieniędzy można przekazywać na dowolne konta. Dawniej firmy miały centrale w kraju macierzystym. Teraz często, ze względów finansowych, siedziba firmy jest budowana tam, gdzie są mniejsze koszty utrzymania. Finanse w momentach kryzysu są sprawą najistotniejszą. Tworzą się również przedsiębiorstwa o charakterze międzynarodowym. Chodzi o to, że w założenie i działalność inwestują osoby z różnych państw. Najczęściej językiem handlowym jest język angielski, a rachunki prowadzone są w dolarach lub euro. Dla rozwoju gospodarki globalnej ogromny wpływ miało stworzenie sieci internetowej. Przedsiębiorstwa mogą łączyć się bezpośrednio z klientami i podwykonawcami na całym świecie. Jest to wygodne szczególnie dla małych firm, które mogą zdobywać kontrahentów w całym świecie.

Budżet

Jeśli pada słowo budżet, nasze skojarzenia kierują się w stronę budżetu domowego lub państwowego. Budżet państwowy jest rocznym planem przewidywalnych dochodów i wydatków państwowych. Budżet na kolejny rok przygotowuje Ministerstwo Finansów, a za całość jest odpowiedzialny minister. Zatwierdza go jednak sejm, podczas specjalnego czytania. Uchwalenie budżetu musi zapaść większością głosów. Każde państwo ma określone dochody. Na budżet naszego kraju składają się dochody z podatków (zarówno od osób fizycznych, jaki i prawnych), różnego rodzaju akcyzy, VAT, podatki od spadków, nieruchomości, gier, środków transportu. Duża pomocą dla budżetu państwa są dochody z prywatyzacji. Kiedy państwo ma duże kłopoty finansowe, prywatyzuje kolejne przedsiębiorstwa, by uzyskać poważne wpływy pieniężne. Państwo ma też określone wydatki i te z reguły przekraczają dochody. Różnica między wydatkami a dochodami nosi nazwę deficytu. Jeśli dochody są wyższe, państwo dysponuje nadwyżką. Projekt budżetu jest przedstawiany najpierw Radzie Ministrów i potem, najczęściej po poprawkach, trafia do Sejmu.

Dochody

Państwo jest zobowiązane do zapewnienia określonych środków finansowych, aby zrealizować wydatki związane z wypełnianiem zadań państwowych, a wiec na działalność instytucji publicznych, pensje dla sfery budżetowej, renty, emerytury, zakup określonych dóbr i usług. Pieniądze muszą pochodzić z dochodów państwa. Co się składa na te dochody? Przede wszystkim są to pieniądze z podatków podmiotów gospodarczych, osób fizycznych i gospodarstw domowych. Każdy z nas płaci podatki, oczywiście w takiej skali, jaka obowiązuje w określonym przedziale dochodów. Płacą też przedsiębiorstwa. Ale to nie wszystkie możliwości wpływania dochodów. Do pozostałych zalicza się np. cła, które są nakładane na towary kupowane za granicą. Państwo musi chronić własny rynek przed napływem towarów z zagranicy. Chodzi o to przecież, by popierać własny rynek i rodzimych wytwórców. Jeśli jednak takie towary są sprowadzane, nakładane jest na nie cło. Istotne są też dywidendy, dochody z najmu i dzierżawy majątku Skarbu Państwa, grzywny, mandaty, spadki, zapisy na rzecz Skarbu Państwa.

Sunday, September 20th, 2020

You are currently browsing the archives for the nowosci category.

Szukaj

Kategorie

Nasze finanse zależą głównie od naszego dochodu. A nasz dochód zależy od wykształcenia. Jeśli chcemy aby finanse domowe były w dobrej formie należy pomyśleć o tym już w młodości i zdobywać wiedze oraz doświadczenie w interesującej nas dziedzinie. To pozwoli nam na szybsze znalezienie interesującej nas pracy. Dodatkowa istnieje możliwość odbycia praktyk i stażu co dodatkowo poszerzy nasze horyzonty i pozwoli na zdobycie nowych doświadczeń które mogą być pomocne w pracy. W dużej mierze finanse osobiste zależą wieć od naszego podejścia do pracy. Jak mówi przysłowie jaka praca taka płaca. Należy więc starać się i nie bać wyzwań aby w przyszłości skutecznie realizować się zawodowo. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat pozwoli na rozwinięcie skrzydeł i samorealizację. Rozważając więc powyższe zdania należy stwierdzić, że finanse domowe zależą głównie od naszego wykształcenia i chęci do pracy. Jeśli wiemy, że nasza praca nie pójdzie na marne to jest wystarczająca motywacja do nauki i zdobywania doświadczeń. naklejka na legitymacje studencka
finanse akcje na gieldzie inwestycja finanse publiczne waluta euro finanse domowe h 2 lista nowosci podwyzki cen podatki bankowosc bankomat ubezpieczenie h 3 lista nowosci h 2 podzial finansow zakupoholizm placenie karty roznice h 4 lista nowosci h 3 zakupy kolory kredyt euro studenci h 5 lista nowosci h 4 konto oplaty hipoteka cena spolka kapitalowa h 6 lista nowosci h 5 rynek finansowy clo bank centralny podatek transakcje h 7 lista nowosci h 6 gielda kredyty globalizacja budzet dochody h 8 lista nowosci h 7 domowy dzieci kapital ludzki czynniki konkurencja h 9 lista nowosci h 8 problem drogiego gazu w europie srodkowo wschodniej zaleca sie o biznesie pobierac jak najwiecej informacji solidnie uczciwie pierwszy samochod nie mam spadku h 10 lista nowosci h 9 jedyna szansa jak wybrac kredyt kredyt na auto weryfikacja zdolnosci kredytowej wsparcie rzadowe h 11 lista nowosci h 10 kredyty mieszkaniowe zanim zaciagniemy kredyt szybka pozyczka wymarzone auto istota kredytu hipotecznego h 12 lista nowosci h 11 mozliwosci sfinansowania kredytu szybka gotowka nowa bryka to takie proste w kazdej walucie h 13 lista nowosci h 12 dom na kredyt domy jednorodzinne kultura kredytowa historia kredytowa raty na zakupy h 14 lista nowosci h 13 kredyty bankowe wady kredytu mieszkaniowego koszta kredytow podmioty umowy kredytu przedmiot kredytu h 15 lista nowosci h 14 kredyty finansowe kredyt na samochod rozwarstwienie spoleczno gospodarcze zwiekszanie zyskow przez ludzi dlaczego jedni zyskuja a inni traca h 16 lista nowosci h 15 popularne produkty finansowe oferta instytucji finansowych co banki oferuja firmom stabilnosc zatrudnienia pracodawca idealny h 17 lista nowosci h 16 ogolnodostepne kredyty mieszkaniowe wlasne mieszkanie posiadanie samochodu dokonanie inwestycji ubezpiecz swoje auto h 18 lista nowosci h 17 pomnoz swoje dobra kalkulator kredytowy okres kredytowania rodzaje kredytow w bankach kredyty problemem h 19 lista nowosci h 18 kredyty roznice powszechne kredyty hipoteczne dokonanie pozyczki zakup samochodu kredyty na mieszkanie h 20 lista nowosci h 19 pilne potrzeby nowy samochod pomysl na dom oferty bankow oszczednosci lista nowosci h 20