Domowy

Budżet państwa jest istotny dla całej gospodarki. Natomiast dla nas jest najistotniejszy budżet domowy. Dochody do budżetu domowego stanowią przede wszystkim pensje, emerytury, renty, dochody z oprocentowania lokat bankowych, z umów o dzieło, wszelkiego typu dywidendy, spadki. Oczywiście nie wszystkie gospodarstwa domowe dysponują tak szerokim wachlarzem możliwości. Najczęściej to się ogranicza do pensji, emerytur i rent. Dochody trzeba teraz przeznaczyć na normalne funkcjonowanie. W pierwszej kolejności opłaca się rachunki. Jest to niezbędne, żeby nie wpaść w spiralę długów. Opłaty stałe obejmują czynsz mieszkaniowy, rachunki za energię elektryczną, wodę, ogrzewanie, abonament telewizyjny, telefon. W wydatkach trzeba też przeznaczyć określona kwotę na żywność i ubrania. W zależności od dochodów te sumy będą większe lub mniejsze. Można żyć skromniej i kupować np. w dyskontach albo nie ograniczać się w wydatkach i kupować to, na co mamy tylko ochotę. Podobnie jest z ubraniami, czy wydatkami na tzw. kulturę. Jeśli mieszkamy poza miejscem pracy, należy też uwzględnić wydatki na dojazd.

Dzieci

Wydatki bardzo wzrastają, kiedy mamy dzieci. Ktoś bardzo skrupulatnie obliczył, że koszt wychowania i wykształcenia dziecka do dwudziestego piątego roku życia równa się wartości posiadania kilku luksusowych samochodów. No, ale żaden samochód nie da tyle radości i satysfakcji, które wnoszą ze sobą dzieci. Zaczyna się oczywiście od narodzin dziecka i łączy ze wszystkim wydatkami, które należy przeznaczyć na ubranka, soczki, zabawki, pieluchy i setki rzeczy, które koniecznie musi posiadać nasz maluch. Kiedy musimy wrócić do pracy, a w pobliżu nie ma babci, niestety pojawiają się wydatki na nianię lub opiekunkę. Kolejne traumy finansowe przechodzimy w przedszkolu i jeszcze większe w szkole, kiedy chcemy zapłacić za wszystkie książki, pomoce naukowe, ubrania. No i są jeszcze dodatkowe lekcje języków, tańca, itd. Nie zapominajmy, że spore wydatki czekają nas w związku z garderobą naszego dziecka. Im jest ono starsze, tym ma większe oczekiwania, zwłaszcza wtedy, kiedy próbuje się dostosować do grupy rówieśniczej. Potem zostają już tylko studia. Pól biedy, kiedy są one państwowe, bo wtedy nie trzeba płacić czesnego. Jednak utrzymanie dziecka w innym mieści, mieszkanie, książki, przejazdy też kosztują sporo. Nasze dziecko jest zatem największą inwestycją finansową.

Kapitał ludzki

Oprócz tych trzech tradycyjnych kategorii w ostatnim czasie ekonomiści często wymieniają kapitał ludzki, czyli wiedze i umiejętności wykorzystywane przez ludzi w procesach produkcyjnych. Ja sam na przykład posiadam spory kapitał ludzki w zakresie nauczania ekonomii, ale żenująco niski w dziedzinie malarstwa czy śpiewu. Jeśli skierować jakąś osobę do pracy w dziedzinie, w której posiada ona wysoki kapitał ludzki, to osiągnie znacznie lepsze lub znacznie wyższe wyniki niż osoba o niskim kapitale ludzkim, nawet jeśli w wymiarze czasowym obie przepracują tyle samo godzin. Ważna konsekwencja tego faktu jest to, ze robotnicy wykwalifikowani otrzymują wyższe place niż robotnicy niewykwalifikowani. Dlatego tez dobrym sposobem na wzbogacenie się społeczeństw jest podnoszenie umiejętności pracowników poprzez edukacje oraz szkolenia. Jeśli społeczeństwo umie podnieść wartość kapitału ludzkiego pracowników, nie tylko osiągnie lepsze wyniki przy tym samym poziomie wykorzystania ziemi, pracy i kapitału, ale również pracownicy ci otrzymają wyższe place i będą cieszyli się wyższym standardem życia.

Czynniki

Ponieważ zwykli ludzie byli liczniejsi niż szlachetnie urodzeni, nadejście demokracji oznaczało, iż po raz pierwszy decyzje władz zaczęły odzwierciedlać interesy społeczeństwa jako całości. Efektem była polityka rządowa faworyzująca raczej kupców i wytwórców niż szlachtę. Spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Dzięki tej strukturze biznesowej inwestorzy ponosili odpowiedzialność tylko do wysokości swojego wkładu, a nie za długi spółki, których nie była ona w stanie uregulować. Ograniczona odpowiedzialność znacznie zredukowała ryzyko inwestowania i w konsekwencji spowodowała wzrost liczby inwestycji. Prawa patentowe chroniące wynalazców. Przed nastaniem patentów pomysły były zazwyczaj kradzione, zanim przyniosły swoim wytwórcom jakiekolwiek pieniądze. Dając wynalazcom wyłączność na sprzedaż swoich pomysłów na rynku, patenty stały się finansowa motywacja dla wielu różnych wynalazców. Powszechna alfabetyzacja i edukacja. Bez wyedukowanych wynalazców nie dojdzie do wynalezienia nowych technologii.

Konkurencja

Niestety, nie wszystkie przedsiębiorstwa funkcjonują w warunkach konkurencji. A gdy tak się dzieje, nie działają one w społecznie optymalnych sposób. Najbardziej ekstremalnym przypadkiem jest monopol, czyli sytuacja, gdy w jednej branży funkcjonuje, tylko jedno przedsiębiorstwo – co oznacza absolutny brak konkurencji. Jak wyjaśnię później, monopoliści zachowują się bardzo źle, ograniczając produkcje, aby podnieść ceny i zwiększyć zyski. Te działania, szkodliwe dla konsumentów, nie maja końca, dopóki rząd nie podejmie kroków mających na celu regulacje zachowań danego przedsiębiorstwa. Mniej skrajnym przypadkiem braku konkurencji jest oligopol, sytuacja, w której w danej branży jest tylko kilka firm. W takich przypadkach często dochodzi pomiędzy tymi firmami do zmowy, tak aby nie musiały one konkurować ze sobą i dzięki temu mogły trzymać wysoki poziom cen oraz zwiększać zyski. Oba wyżej opisane zjawiska są bardzo nie korzystne dla konsumentów. Konsumenci zostają pod władza producentów.

Wednesday, October 21st, 2020

Szukaj

Kategorie

Nasze finanse zależą głównie od naszego dochodu. A nasz dochód zależy od wykształcenia. Jeśli chcemy aby finanse domowe były w dobrej formie należy pomyśleć o tym już w młodości i zdobywać wiedze oraz doświadczenie w interesującej nas dziedzinie. To pozwoli nam na szybsze znalezienie interesującej nas pracy. Dodatkowa istnieje możliwość odbycia praktyk i stażu co dodatkowo poszerzy nasze horyzonty i pozwoli na zdobycie nowych doświadczeń które mogą być pomocne w pracy. W dużej mierze finanse osobiste zależą wieć od naszego podejścia do pracy. Jak mówi przysłowie jaka praca taka płaca. Należy więc starać się i nie bać wyzwań aby w przyszłości skutecznie realizować się zawodowo. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat pozwoli na rozwinięcie skrzydeł i samorealizację. Rozważając więc powyższe zdania należy stwierdzić, że finanse domowe zależą głównie od naszego wykształcenia i chęci do pracy. Jeśli wiemy, że nasza praca nie pójdzie na marne to jest wystarczająca motywacja do nauki i zdobywania doświadczeń.
finanse akcje na gieldzie inwestycja finanse publiczne waluta euro finanse domowe h 2 lista nowosci podwyzki cen podatki bankowosc bankomat ubezpieczenie h 3 lista nowosci h 2 podzial finansow zakupoholizm placenie karty roznice h 4 lista nowosci h 3 zakupy kolory kredyt euro studenci h 5 lista nowosci h 4 konto oplaty hipoteka cena spolka kapitalowa h 6 lista nowosci h 5 rynek finansowy clo bank centralny podatek transakcje h 7 lista nowosci h 6 gielda kredyty globalizacja budzet dochody h 8 lista nowosci h 7 domowy dzieci kapital ludzki czynniki konkurencja h 9 lista nowosci h 8 problem drogiego gazu w europie srodkowo wschodniej zaleca sie o biznesie pobierac jak najwiecej informacji solidnie uczciwie pierwszy samochod nie mam spadku h 10 lista nowosci h 9 jedyna szansa jak wybrac kredyt kredyt na auto weryfikacja zdolnosci kredytowej wsparcie rzadowe h 11 lista nowosci h 10 kredyty mieszkaniowe zanim zaciagniemy kredyt szybka pozyczka wymarzone auto istota kredytu hipotecznego h 12 lista nowosci h 11 mozliwosci sfinansowania kredytu szybka gotowka nowa bryka to takie proste w kazdej walucie h 13 lista nowosci h 12 dom na kredyt domy jednorodzinne kultura kredytowa historia kredytowa raty na zakupy h 14 lista nowosci h 13 kredyty bankowe wady kredytu mieszkaniowego koszta kredytow podmioty umowy kredytu przedmiot kredytu h 15 lista nowosci h 14 kredyty finansowe kredyt na samochod rozwarstwienie spoleczno gospodarcze zwiekszanie zyskow przez ludzi dlaczego jedni zyskuja a inni traca h 16 lista nowosci h 15 popularne produkty finansowe oferta instytucji finansowych co banki oferuja firmom stabilnosc zatrudnienia pracodawca idealny h 17 lista nowosci h 16 ogolnodostepne kredyty mieszkaniowe wlasne mieszkanie posiadanie samochodu dokonanie inwestycji ubezpiecz swoje auto h 18 lista nowosci h 17 pomnoz swoje dobra kalkulator kredytowy okres kredytowania rodzaje kredytow w bankach kredyty problemem h 19 lista nowosci h 18 kredyty roznice powszechne kredyty hipoteczne dokonanie pozyczki zakup samochodu kredyty na mieszkanie h 20 lista nowosci h 19 pilne potrzeby nowy samochod pomysl na dom oferty bankow oszczednosci lista nowosci h 20