Rynek finansowy

Termin „rynek finansowy” oznacza miejsce, które służy dokonywaniu transakcji opierających się na działaniu środkami pieniężnymi. Przedmiotem związanym z działaniem rynku finansowego są papiery wartościowe, które przeznaczone są do obrotu giełdowego (zwane również walorami). Tego typu papiery występują w postaci zarówno zmaterializowanej jak i zdematerializowanej. Na rynku finansowej występują pewne podmioty, wśród których wymienia się Skarb Państwa, instytucje Samorządowe, fundusze emerytalne, instytucje ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa, osoby fizyczne jak również podmioty zagraniczne. Rynek finansowy jest dosyć szeroki pojęciem, którego zakres działania jest obszerny. Przedstawia się więc jego pewną strukturę. W jej skład wchodzą rynek walutowy, rynek pieniężny, rynek kapitałowy dzielący się dalej na wtórny i pierwotny, rynek instrumentów pochodnych oraz rynek kredytowy. Każda z tych struktur pełni określone funkcje, które wspólnie dbają o prawidłowy przebieg transakcji pieniężnych.

Cło

Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z terminem cła. Najczęściej pojęcie to kojarzy nam się z granicami i nic bardziej mylnego. Cło to opłata pieniężna, która zostaje pobierana za przewożenie pewnych towarów przez granicę celną innego kraju. Opłata w postaci cła pobierana jest w imię pewnych celów. Są to między innymi zwiększenie budżetu państwa, dbałość o rodziny rynek, który może być zdominowany przez produkty pochodzące z zagranicznych producentów (to jedna z najważniejszych funkcji tej opłaty) oraz wiele innych. Cło rozróżnić można na różne jego rodzaje. Są również róże kryteria jego podziału. Jednym z nich jest na przykład podział opłaty celnej według kierunku ruchu towarów. Na tej podstawie wyróżnia się więc cło importowe- którego główną funkcją jest ochrona rynku a więc jednoczesne zwiększenie dochodów w budżecie państwa, cło exportowe- ceny krajowych produktów za granicą wzrastają, oraz cło tranzytowe- nieistniejąca już dziś, nakładana opłata pieniężna na kupców, którzy przybywali z zagranicy.

Bank Centralny

Każdy kraj posiada pewną instytucję, która odpowiada za to, jak funkcjonuje system bankowy. Każde państwo posiada więc swój Bank Centralny. Na terenie Polski, funkcję Banku Centralnego, tworzy Narodowy Bank Polski. Bank Centralny spełnia pewne określone funkcje, które są niezbędne do prawidłowego działania wielu sektorów finansowych w państwie. Jedną z podstawowych funkcji tej instytucji jest z pewnością emisja pieniądza gotówkowego, który później wprowadza w obieg. Można powiedzieć, że Bank Centralny trzyma piecze nad wszystkimi innymi bankami i jednostkami zajmującymi się finansami. W Banku Centralnym każda taka instytucja ma własny rachunek, który spisuje historię jej działalności. Bank Centralny odpowiedzialny jest oczywiście za skarb państwa. Zajmuje się prowadzeniem rachunków państwowych instytucji, utrzymuje ich depozytowe rachunki, a także zajmuje się kasową obsługą budżetu. Bank Centralny pełni funkcję, których zaniechanie, mogłoby wprowadzić prawdziwy zamęt w finansową strefę państwa.

Podatek

Każdy z nas zapewne niejednokrotnie słyszał o podatkach. Co, którzy są zobowiązani do regulowania tego świadczenia, niewątpliwie orientują się nieco bardziej. Podatkiem nazywa się pewne świadczenie pieniężne, które zostaje pobierane przez państwo. Podatki są świadczeniami obowiązkowymi i jego płacenie jest nakazane przepisami. Podczas płacenia podatków nie istnieją żadne bezpośrednie świadczenia, które obywatel płacący podatek, dostaje w zamian. Zebrane w postaci podatków fundusze są natomiast przeznaczane na potrzeby, będące planowanym działaniem organu pobierającego. Jeśli związek publicznoprawnym pobierającym podatek jest państwo, to zgromadzone fundusze trafiają wówczas do skarbu państwa, jeśli podatek pobierany jest przez inne jednostki terytorialne, środki pieniężne trafiają analogicznie do województwa, powiatu czy też do gminy. Według polskiego prawa podatki muszą charakteryzować się czterema nieodłącznymi cechami: nieodpłatność, przymusowość, powszechność a także bezzwrotność.

Transakcje

Nie da się ukryć, że świat techniki idzie do przodu w szybkim tempie. Dzięki temu mamy dostęp do coraz większej ilości udogodnień. Jedną z nich, już od kilku lat, jest bez wątpienia możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych. Można je przeprowadzać między innymi przy pomocy kart kredytowych. Banki szukają partnerów, którzy mogą zaoferować klientom atrakcyjne zniżki na swoje towary czy usługi, jeśli są one opłacane za pomocą karty danego banku. Są to akcje długotrwałe, nieograniczone limitem czasowym. Rabaty mogą sięgać niekiedy nawet 30 procent. Często mają miejsce również okresowe akcje i promocje, dzięki którym użytkownicy kart odzyskują nawet pewną określoną część wydanych za pomocą karty kredytowej pieniędzy. Wiele banków daje klientowi prawo wyboru, z jakiej branży wykonywane transakcje mają zostać objęte stałymi obniżkami cen. Wówczas zyskujemy prawo do tańszych, leków, ubrań, kosmetyków – wszystko według naszych potrzeb. Wystarczy tylko zorientować się, czy dany sklep jest partnerem banku.

Monday, August 3rd, 2020

Szukaj

Kategorie

Nasze finanse zależą głównie od naszego dochodu. A nasz dochód zależy od wykształcenia. Jeśli chcemy aby finanse domowe były w dobrej formie należy pomyśleć o tym już w młodości i zdobywać wiedze oraz doświadczenie w interesującej nas dziedzinie. To pozwoli nam na szybsze znalezienie interesującej nas pracy. Dodatkowa istnieje możliwość odbycia praktyk i stażu co dodatkowo poszerzy nasze horyzonty i pozwoli na zdobycie nowych doświadczeń które mogą być pomocne w pracy. W dużej mierze finanse osobiste zależą wieć od naszego podejścia do pracy. Jak mówi przysłowie jaka praca taka płaca. Należy więc starać się i nie bać wyzwań aby w przyszłości skutecznie realizować się zawodowo. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat pozwoli na rozwinięcie skrzydeł i samorealizację. Rozważając więc powyższe zdania należy stwierdzić, że finanse domowe zależą głównie od naszego wykształcenia i chęci do pracy. Jeśli wiemy, że nasza praca nie pójdzie na marne to jest wystarczająca motywacja do nauki i zdobywania doświadczeń. hologram legitymacja studencka
finanse akcje na gieldzie inwestycja finanse publiczne waluta euro finanse domowe h 2 lista nowosci podwyzki cen podatki bankowosc bankomat ubezpieczenie h 3 lista nowosci h 2 podzial finansow zakupoholizm placenie karty roznice h 4 lista nowosci h 3 zakupy kolory kredyt euro studenci h 5 lista nowosci h 4 konto oplaty hipoteka cena spolka kapitalowa h 6 lista nowosci h 5 rynek finansowy clo bank centralny podatek transakcje h 7 lista nowosci h 6 gielda kredyty globalizacja budzet dochody h 8 lista nowosci h 7 domowy dzieci kapital ludzki czynniki konkurencja h 9 lista nowosci h 8 problem drogiego gazu w europie srodkowo wschodniej zaleca sie o biznesie pobierac jak najwiecej informacji solidnie uczciwie pierwszy samochod nie mam spadku h 10 lista nowosci h 9 jedyna szansa jak wybrac kredyt kredyt na auto weryfikacja zdolnosci kredytowej wsparcie rzadowe h 11 lista nowosci h 10 kredyty mieszkaniowe zanim zaciagniemy kredyt szybka pozyczka wymarzone auto istota kredytu hipotecznego h 12 lista nowosci h 11 mozliwosci sfinansowania kredytu szybka gotowka nowa bryka to takie proste w kazdej walucie h 13 lista nowosci h 12 dom na kredyt domy jednorodzinne kultura kredytowa historia kredytowa raty na zakupy h 14 lista nowosci h 13 kredyty bankowe wady kredytu mieszkaniowego koszta kredytow podmioty umowy kredytu przedmiot kredytu h 15 lista nowosci h 14 kredyty finansowe kredyt na samochod rozwarstwienie spoleczno gospodarcze zwiekszanie zyskow przez ludzi dlaczego jedni zyskuja a inni traca h 16 lista nowosci h 15 popularne produkty finansowe oferta instytucji finansowych co banki oferuja firmom stabilnosc zatrudnienia pracodawca idealny h 17 lista nowosci h 16 ogolnodostepne kredyty mieszkaniowe wlasne mieszkanie posiadanie samochodu dokonanie inwestycji ubezpiecz swoje auto h 18 lista nowosci h 17 pomnoz swoje dobra kalkulator kredytowy okres kredytowania rodzaje kredytow w bankach kredyty problemem h 19 lista nowosci h 18 kredyty roznice powszechne kredyty hipoteczne dokonanie pozyczki zakup samochodu kredyty na mieszkanie h 20 lista nowosci h 19 pilne potrzeby nowy samochod pomysl na dom oferty bankow oszczednosci lista nowosci h 20