Któż nie chciałby posiadać łatwego dostępu do swoich finansów i jednocześnie prostej kontroli, którą mógłby dokonywać w zasadzie z każdego miejsca? Czy jest to możliwe? Wystarczy zdecydować się na posiadanie konta bankowego, które można prowadzić przez Internet. Coraz więcej banków posiada w swojej ofercie takie wirtualne rozwiązania. Oczywiście można korzystać także z tradycyjnych metod dokonywania różnego rodzaju operacji, ale dodatkowo, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, można na swoim koncie internetowym sprawdzić stan finansów, wykonać przelew, sprawdzić historię dokonanych operacji, a nawet wykupić różnego typu dodatkowe opcje, jak na przykład doładowanie telefoniczne, ubezpieczenie samochodu, a nawet drobny kredyt. Każdy użytkownik posiada bezpieczne konto – indywidualny identyfikator i hasło przez siebie ustalone. Bankowe konto internetowe jest rozwiązaniem dość nowoczesnym, dlatego najczęściej decydują się na niego ludzie młodzi, dla których komputer i świat wirtualny nie są tajemnicą.
Opłaty
W domowym budżecie całkiem pokaźne miejsce zajmują tzw. opłaty stałe. Są to koszty, jakie ponosimy co miesiąc, by opłacić wodę zimną i ciepłą, energię elektryczną, ogrzewanie, abonament radiowo-telewizyjny, rachunki za telefon i internet, no i czynsz mieszkaniowy. Przed tymi opłatami po prostu nie da się uciec. Co miesiąc opłaty stałe są coraz wyższe. Oczywiście każdy z nas stara się oszczędzać, ale tak się dzieje, że każdorazowe oszczędności, dziwnym trafem, pochłonie kolejna podwyżka. Każdemu zależy, by rachunki płacić regularnie. Jeżeli w jakimś miesiącu nie zapłacimy np. czynszu, za miesiąc nie zniknie on w cudowny sposób, tylko będziemy płacili podwójnie. Bardzo szybko może to doprowadzić do długu, którego mimo najszczerszych chęci, nie będziemy w stanie uregulować. Dlatego jedyną radą dla ludzi o niskich dochodach jest systematyczne regulowanie wszystkich rachunków i należności. Można jednak oszczędzić na ilości zużytkowanej wody, poprzez zainstalowanie liczników. Każdą czynność wykonywaną w domu, musimy przeprowadzać, zgodnie z rachunkiem ekonomicznym.
Hipoteka
Każdy z nas chciałby mieszkać w swoim domu lub mieć mieszkanie własnościowe. Niestety, większości z nas na to nie stać, żeby więc mieć dom, musimy brać poważne kredyty. Ponieważ kredyty hipoteczne są zaciągane na wiele lat, mnóstwo osób bardzo poważnie zastanawia się nad sensem zaciągania takiej pożyczki. Pojawiają się wątpliwości, czy będziemy taki kredyt w stanie spłacić, czy nie obciążymy naszego budżety zbyt dużymi kwotami. Mamy mnóstwo pytań i uwag. Ostatecznie jednak decydujemy się na popularną „hipotekę”, bo po prostu nie mamy innego wyjścia. Są trzy rodzaje kredytu hipotecznego. Pierwszy to taki, kiedy bank, po spisaniu odpowiedniej umowy, przelewa na rachunek sprzedającego, developera całą kwotę. W przypadku kredytu budowlano-hipotecznego, środki są uruchamiane w całości lub w transzach i wpływają na konto inwestora. Kiedy staramy się o pożyczkę hipoteczną, środki są przekazywane na dowolny cel, bez konieczności precyzyjnego rozliczania. Tego typu kredyty mogą być przyznawane w walucie krajowej albo obcej, zależy to od opcji wybranej przez klienta.
Cena
Cena jest pojęciem, z którym każdy z nas spotyka się niewątpliwie każdego dnia. Idąc do sklepu, w celu zrobienia pewnych zakupów- na przykład spożywczych, każdy towar ma swoją określoną cenę, czyli kwotę pieniężną, którą musimy odstąpić za jego przywłaszczenie. Cena jest więc kwotą pieniężną, która funkcjonuje w roli ekwiwalentu za nabywaną rzecz. Ustalenie wysokości ceny jest swobodną decyzją stron umowy. Jedyne ceny, których wysokość narzucana jest przez państwo, to ceny urzędowe. Wyróżnia się ich cztery rodzaje: ceny urzędowe sztywne, minimalne, maksymalne a także wynikowe. Każda z cen ustalana jest w imię pewnych, określanych w prawie, zasad, które mają na celu ogólne dobro państwa. W ich narzucaniu, uwzględnia się wiele istotnych czynników, które wynikają bardzo często z aktualnej sytuacji gospodarczej. Cena jest nieodłącznym elementem współczesnej ekonomii. Każdy sekto gospodarczy wiąże się dziś z pewnymi cenami, będącymi pieniężną ich wartością, która bardzo często ulega nagłym zmianom.
Spółka kapitałowa
Pod hasłem „spółka kapitałowa” kryje się pewne prawna forma organizacji określonych podmiotów gospodarczych, których celem jest prowadzenie (najczęściej) dużej działalności przedsiębiorczej. Do spółki kapitałowej należą również wewnętrzne organizacje grup kapitałowych. W Polsce normy prawne określają również istnieje, poza spółkami kapitałowymi, tak zwanych spółek osobowych- które polegają na osobistej pracy i działalności prowadzonej przez wspólników w danym przedsiębiorstwie spółki. Spółka kapitałowa odznacza się pewnymi, charakterystycznymi cechami. Przede wszystkim, aby mogła istnieć, musi posiadać kapitał zakładowy oraz tak zwaną osobowość prawną. Spółka ponosić musi również konsekwencję za określone zobowiązana całym swym majątkiem. Prawa i obowiązki udziałowców należących do danej spółki kapitałowej określone muszą być zarówno normami prawnymi jak i zawartą umową spółki. Ważne w spółce kapitałowej jest również to, aby wyłączenie akcjonariuszy bądź wspólników z prowadzenia spółki, wiązało się z utworzeniem nowych jej organów.